Üye Adı
Parola

Şifremi unuttum - Üye Ol
Ana Menü
Radyo Mesken
ozelchat,radyomesken,radyo mesken Radyo dinle, Canlı radyo dinle, Radyo
Get the Flash Player to see this player.
animasyonlar
---:::::::[o]::::::::---
[01]
[02]
[03]
[04]
[05]
[06]
[07]
[08]
[09]
[10]
[11]
[12]
[13]
[14]
[15] [16] [17] [18] [19] [20] ©]
Anket
Sitemizi Nasil Buldunuz..?

Harika
Harika
50% [1 Oy]

Güzel
Güzel
0% [0 Oy]

İyi
İyi
50% [1 Oy]

Kötü
Kötü
0% [0 Oy]

Berbat
Berbat
0% [0 Oy]

Oy: 2
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 14.06.11
İktidar kötü kokuyor
Lübnan’da çöplerin toplanmamasına tepki olarak düzenlenen gösteriler hükümet karşıtı eylemlere dönüştü. Eylemler üçüncü gününü geride bırakırken, Lübnanlılar Başbakanın “Ben sizden biriyim, orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinden hesap sorulacak” sözlerinden tatmin olmadıklarını açıkladı.

Başkent Beyrut’ta haftalardır toplanmadığı için sokakta biriken çöpler ve ülkedeki yolsuzluklar halkta öfke patlamasına yol açtı. Bu durumu protesto için kurulan #YouStink (Kötü Kokuyorsunuz) Hareketiyle sokağa çıkan on binlerce Lübnanlıya polis müdahalesi ise yine sert oldu. Çıkan çatışmalarda 35 kişi yaralandı. Daily Star gazetesi ise yaralananların 30’un üzerinde olduğunu belirtti.
Polisin şiddetiyle birlikte eylemlerde hükümete öfke daha da artıyor. Halk eylemlerde “Halk rejimin yıkılmasını istiyor” sloganlarını atıyor.

Çöp krizinin hükümetteki yolsuzluklara benzediğini söyleyen Lübnanlılar eylemlerde ‘Çöp yığınlarına son’, ‘Bazı çöpler geri dönüştürülmemeli’ dövizleri taşıyor.

Ülke genelinde eylemler büyürken, hükümette sert önlemler almaya başladı. Eylemlerin geçekleştiği alanı dikenli tel ve barikatlarla çeviren polis başkent yakınlarına tanklarını da getirmeye başladı.

‘BOZUK REJİM DEVRİLMELİ’

Lübnan Komünist Partisi göstericilere karşı siyasi karar kapsamında güvenlik güçleri tarafından şiddet ve baskının kullanılmasını ve ifade hakkının engellenmesine tepki gösterdi. Lübnan Komünist Partisi yaptığı açıklamada aynı zamanda halkı ‘bozuk rejimi’ devirmek için mücadeleye çağırdı.

Al Arabiya’ya konuşan Kötü Kokuyorsunuz Hareketi destekçilerinden Assaad Thebian “Biz çevre bakanının istifasını istiyoruz. Aynı zamanda çöp kriziyle ilgili olarak kalıcı bir çözüm getirilmelidir.” dedi.

Kötü kokuyorsunuz Hareket’i Lübnan’da şu anda hemen hemen her hükümetin toplumsal hareketler başladığında kullandığı ‘dış mihrakların’ oyunu suçlamasıyla karşı karşıya. Al Arabiya’nın haberine göre protestocular bunun yolsuzlukla suçlanan bir hükümete hoşnutsuzluk yarattığı için kullanıldığını söylüyorlar. 30 yaşında bir doktor olan ve hayatında ilk kez eyleme katılan Elie “Bu hareket herhangi bir siyasi parti tarafından organize edilmiyor. Biz buradayız çünkü, hükümet ve meclis bu konuda bir şey yapmaz durumda.” dedi. 22 yaşındaki Tarek ise siyasi partileri suçladı ve şunları söyledi “Biz hayvanlar gibi yaşamaktan yorgunuz.” İngiliz Muhabir Nicholas Blanford büyük eylemler başlamadan önce yazdığı analizinde “Bu kriz büyük bir şeylerin tetikleyici olabilir” yorumunu yapmıştı.

EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Beyrut’taki tek çöp toplama şirketinin temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentte çöp yığınaklarının oluşmasına neden oldu. Çöp sorununun insan sağlığını ve yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaşmasıyla irili ufaklı başlayan eylemler hükümet karşıtı gösterilere neden oldu
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Rüya Tabirleri
Rüya Tabirleri, Rüya Tabiri, Rüya Yorumları, Rüya, rüyatabirleri, ruya tabirleri
RSS Yayın
RSS - Resimler
RSS - Forumlar
RSS - Weblinkleri
RSS - Makaleler
RSS - Haberler
RSS - Programlar
Çevrimiçi Üyeler
Jiyan 104 hafta
bLaCk188 hafta
apo06276 hafta
MURAT34286 hafta
SADO38294 hafta
eGeLi297 hafta
yaman307 hafta
menevis307 hafta
enes97309 hafta
YILANOGLU309 hafta

Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
Toplam Üye Sayısı: 23
En Yeni Üye: apo06